Eaton JGU4250FAG
SKU: CS4892213MPN: JGU4250FAGAlternate Part #: 69D2629G12UPC/EAN: 786685127088
Eaton Series G complete molded case circuit breaker





$13,718.88
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Fixed thermal, adj. magnetic trip, Four-pole, 250A, 600 Vac, 200 kAIC at 240 Vac, 150 kAIC at 480 Vac, 50 kAIC at 600 Vac, Line/load, Metric, 50/60 Hz, 80% rated
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | JG |
| Frame | JG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac 50 kAIC at 600 Vac 150 kAIC at 480 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 0% protected neutral pole |
| Rating | 80% rated |
| Series | Series G |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, adjustable magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4892213 |
|---|---|
| MPN | JGU4250FAG |
| Alternate Part # | 69D2629G12 |
| UPC/EAN | 786685127088 |


