Eaton JGH4175FAG
SKU: CS4891802MPN: JGH4175FAGAlternate Part #: 69D2572G09UPC/EAN: 782113964393
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Fixed thermal, adj. magnetic trip, Four-pole, 175A, 600 Vac, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, 25 kAIC at 600 Vac, Line/load, Metric, 50/60 Hz, 80% rated
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | JG |
| Frame | JG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac 100 kAIC at 240 Vac 25 kAIC at 600 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 0% protected neutral pole |
| Rating | 80% rated |
| Series | Series G |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, adjustable magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac |