Eaton JGC710032G
SKU: CS4891298MPN: JGC710032GUPC/EAN: 786685127996
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Complete breaker, Digitrip 310 RMS, LSI trip, Four-pole, 100A, 250 Vdc, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, 35 kAIC at 600 Vac, Line/load, 100% prot. neut. pole
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac 35 kAIC at 600 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 100% protected neutral pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |