Eaton JGC416032G
SKU: CS4891265MPN: JGC416032GUPC/EAN: 786685126043
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Digitrip 310 RMS, Electronic LSI trip, Four-pole, 160A, 600 Vac, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, 35 kAIC at 600 Vac, Line/load, Metric, Not UL rated, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 160 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | JG |
| Frame | JG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 600 Vac 100 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 0% protected neutral pole |
| Rating | 80% rated |
| Series | Series G |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac |