Eaton JGC325033W
SKU: CS4891242MPN: JGC325033WUPC/EAN: 786689025298
Eaton Series G molded case circuit breaker




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series G, JG-frame Molded Case Circuit Breaker, Complete breaker , 250A, 200 kAIC at 240V, 100 kAIC at 415V, 100 kAIC at 480V, 35 kAIC at 600V, Three-pole, 600V, Metric, Line and load, 310+ electronic LS
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 600 Vac 100 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | 310+ electronic LS |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4891242 |
|---|---|
| MPN | JGC325033W |
| UPC/EAN | 786689025298 |

