Eaton JD3100VW
SKU: CS4891063MPN: JD3100VWUPC/EAN: 786679116616
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$5,953.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, J-frame, JD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | JD |
| Frame | J |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4891063 |
|---|---|
| MPN | JD3100VW |
| UPC/EAN | 786679116616 |

