Eaton JDB3175VA09U49
SKU: CS4890900MPN: JDB3175VA09U49UPC/EAN: 782113491035
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$8,198.74
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, J-frame, JDB, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 175A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 2A-2B same side w/left pigtail, 50°C
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Auxiliary Switch | 2A-2B same side with left pigtail |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | JDB |
| Frame | J |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Undervoltage Release | 110-127 Vac same side with right pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4890900 |
|---|---|
| MPN | JDB3175VA09U49 |
| UPC/EAN | 782113491035 |





