Eaton H48M35B4516LS47
SKU: CS4890324MPN: H48M35B4516LS47Alternate Part #: H45DA032UPC/EAN: 786680220197
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$10,068.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR942, 60 Hz, 220°C, 45 kVA , Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, Low sound 47 dB, 80°C, 45 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac, WS59
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR942 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 45 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 47 dB |
| Special Features | K-factor 4 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 45 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Weathershield | WS59 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4890324 |
|---|---|
| MPN | H48M35B4516LS47 |
| Alternate Part # | H45DA032 |
| UPC/EAN | 786680220197 |
