Eaton H48M28T3016S6LS42
SKU: CS4890274MPN: H48M28T3016S6LS42UPC/EAN: 786680220142
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, Grade 316-SS, FR940, 60 Hz, 220°C, 30 kVA, Floor or wall , Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, Low sound 42 dB, 150°C, 30 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | Grade 316-SS |
| Frame | FR940 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield, grade 316 stainless steel enclosure (does not imply NEMA 4X rating) |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 42 dB |
| Special Features | K-factor 4 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Weathershield | WS58 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4890274 |
|---|---|
| MPN | H48M28T3016S6LS42 |
| UPC/EAN | 786680220142 |
