Eaton H48M24F4916
SKU: CS4890139MPN: H48M24F4916Alternate Part #: H49DA033UPC/EAN: 786680243882
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$22,949.24
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FRFloor, 60 Hz, 220C, 150 kVA, Three-Phase, 480 DELTA to 240 DELTA, 115 C rise, Shielded, DOE 2016, WS61, 295B, K4
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | Floor |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 150 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 4 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 150 kVA |
| Weathershield | WS61 |
| Wiring Connection | 295B |
Specifications
| SKU | CS4890139 |
|---|---|
| MPN | H48M24F4916 |
| Alternate Part # | H49DA033 |
| UPC/EAN | 786680243882 |
