Eaton HVX100A1-2A1N1B5C4
SKU: CS4889567MPN: HVX100A1-2A1N1B5C4UPC/EAN: 782116932405
Product Details
HVX 9000 IS Drive-Standard, 100 hp, Software, NEMA 1, 230 (208-240)V, Alpha-numeric keypad, Input options: 3-phase, EMC H, No BC, Standard boards, Extended I/O card: 1 ext +24V DC, 3 RO (NO), Communication: LonWorks, Frame size 8, 100A
Attributes
| Amperage Rating | 100A |
| Brake Chopper | No brake chopper |
| Communication | LonWorks |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Extended I O Card | 1 ext +24V DC, 3 RO (NO) |
| Frame Size | FR8 |
| Horsepower | 100 hp |
| Input | Three-phase EMC H |
| Type | HVX 9000 Open Drive |
| Voltage Rating | 230 V, 208-240 V |