Eaton HVX060A2-2A1N1B4B5C2
SKU: CS4889302MPN: HVX060A2-2A1N1B4B5C2UPC/EAN: 782116932931
Eaton HVX9000 variable frequency drive





Contact us for pricing and availability
Product Details
HVX 9000 IS Drive-Standard, 60 hp, Software, NEMA 12, 230 (208-240)V, Keypad, Input opts: 3-phase, EMC H, No BC, Std boards, Extended I/O card: 1AI (mA isolated), 2 AO (mA isolated), 1 ext +24V DC, 3 RO (NO), Comm: Modbus, Frame 8, 170A
Attributes
| Amperage Rating | 170A |
| Brake Chopper | No brake chopper |
| Communication | Modbus |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Extended I O Card | 1AI (mA isolated), 2 AO (mA isolated), 1 ext +24V DC, 3 RO (NO) |
| Frame Size | FR8 |
| Horsepower | 60 hp |
| Input | EMC H Three-phase |
| Keypad | Alphanumeric |
| Modification | Standard boards |
| Software | Standard |
| Type | HVX 9000 Open Drive |
| Voltage Rating | 230 V, 208-240 V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4889302 |
|---|---|
| MPN | HVX060A2-2A1N1B4B5C2 |
| UPC/EAN | 782116932931 |

