Eaton HVX050A1-2A1N1B5CBD3
SKU: CS4889072MPN: HVX050A1-2A1N1B5CBD3UPC/EAN: 782116931408
Eaton HVX9000 variable frequency drive





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton HVX 9000 IS Drive-Std, 50 hp, Software, NEMA - 1, 230 (208-240)V, Keypad, Input opts: 3-phase, EMC H, No BC, Std boards, Extended I/O card: 1 ext +24V DC, 3 RO (NO), Comm: Siemens Apogee FLN, RS-232 with D9 Connection, Frame 8, 140A
Attributes
| Amperage Rating | 140A |
| Brake Chopper | No brake chopper |
| Communication | Siemens Apogee FLN, RS-232 with D9 Connection |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Extended I O Card | 1 ext +24V DC, 3 RO (NO) |
| Frame Size | FR8 |
| Horsepower | 50 hp |
| Input | EMC H Three-phase |
| Keypad | Alphanumeric |
| Modification | Standard boards |
| Software | Standard |
| Type | HVX 9000 Open Drive |
| Voltage Rating | 230 V, 208-240 V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4889072 |
|---|---|
| MPN | HVX050A1-2A1N1B5CBD3 |
| UPC/EAN | 782116931408 |


