Eaton HVX040A1-2A1N1B5C3D3
SKU: CS4888911MPN: HVX040A1-2A1N1B5C3D3UPC/EAN: 782116217960
Eaton HVX9000 variable frequency drive





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton HVX 9000 IS Drive-Std, 40 hp, Software, NEMA - 1, 230 (208-240)V, Keypad, Input opts: 3-phase, EMC H, No BC, Std boards, Extended I/O card: 1 ext +24V DC, 3 RO (NO), Comm: Siemens Apogee FLN, RS-232 with D9 Connection, Frame 7, 114A
Attributes
| Amperage Rating | 114A |
| Brake Chopper | No brake chopper |
| Communication | Siemens Apogee FLN, RS-232 with D9 Connection |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Extended I O Card | 1 ext +24V DC, 3 RO (NO) |
| Frame Size | FR7 |
| Horsepower | 40 hp |
| Input | Three-phase EMC H |
| Keypad | Alphanumeric |
| Modification | Standard boards |
| Software | Standard |
| Type | HVX 9000 Open Drive |
| Voltage Rating | 230 V, 208-240 V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4888911 |
|---|---|
| MPN | HVX040A1-2A1N1B5C3D3 |
| UPC/EAN | 782116217960 |

