Eaton HVX030A1-2A1N1B5C2
SKU: CS4888744MPN: HVX030A1-2A1N1B5C2UPC/EAN: 782116217588
Eaton HVX9000 variable frequency drive





Contact us for pricing and availability
Product Details
HVX 9000 IS Drive-Standard, 30 hp, Standard software, NEMA 1, 230 (208-240)V, Alpha-numeric keypad, Input options: 3-phase, EMC H, No BC, Standard boards, Extended I/O card: 1 ext +24V DC, 3 RO (NO), Communication: Modbus, Frame size 7, 88A
Attributes
| Amperage Rating | 88A |
| Brake Chopper | No brake chopper |
| Communication | Modbus |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Extended I O Card | 1 ext +24V DC, 3 RO (NO) |
| Frame Size | FR7 |
| Horsepower | 30 hp |
| Input | Three-phase EMC H |
| Keypad | Alphanumeric |
| Modification | Standard boards |
| Software | Standard |
| Type | HVX 9000 Open Drive |
| Voltage Rating | 230 V, 208-240 V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4888744 |
|---|---|
| MPN | HVX030A1-2A1N1B5C2 |
| UPC/EAN | 782116217588 |

