Eaton HVX025A2-2A1N1B5CA
SKU: CS4888660MPN: HVX025A2-2A1N1B5CAUPC/EAN: 782116221622
Eaton HVX9000 variable frequency drive





Contact us for pricing and availability
Product Details
HVX 9000 IS Drive-Standard, 25 hp, Software, NEMA 12, 230 (208-240)V, Alpha-numeric keypad, Input options: 3-phase, EMC H, No BC, Standard boards, Extended I/O card: 1 ext +24V DC, 3 RO (NO), Communication: Johnson Controls N2, Frame 7, 75A
Attributes
| Amperage Rating | 75A |
| Brake Chopper | No brake chopper |
| Communication | Johnson Controls N2 |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Extended I O Card | 1 ext +24V DC, 3 RO (NO) |
| Frame Size | FR7 |
| Horsepower | 25 hp |
| Input | EMC H Three-phase |
| Keypad | Alphanumeric |
| Modification | Standard boards |
| Software | Standard |
| Type | HVX 9000 Open Drive |
| Voltage Rating | 230 V, 208-240 V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4888660 |
|---|---|
| MPN | HVX025A2-2A1N1B5CA |
| UPC/EAN | 782116221622 |

