Eaton HVX025A1-2A1N1B4B5D3
SKU: CS4888567MPN: HVX025A1-2A1N1B4B5D3UPC/EAN: 782116217120
Eaton HVX9000 variable frequency drive





Contact us for pricing and availability
Product Details
HVX 9000 IS Drive-Standard, 25 hp, Software, NEMA 1, 230 (208-240)V, Keypad, Input opts: 3-phase, EMC H, No BC, Std boards, Ext I/O card: 1AI 2 AO 1 ext +24V DC, 3 RO (NO), Comm: Siemens Apogee FLN, RS-232 with D9 Connection, FR 7, 75A
Attributes
| Amperage Rating | 75A |
| Brake Chopper | No brake chopper |
| Communication | Siemens Apogee FLN, RS-232 with D9 Connection |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Extended I O Card | 1AI (mA isolated), 2 AO (mA isolated), 1 ext +24V DC, 3 RO (NO) |
| Frame Size | FR7 |
| Horsepower | 25 hp |
| Input | EMC H Three-phase |
| Keypad | Alphanumeric |
| Modification | Standard boards |
| Software | Standard |
| Type | HVX 9000 Open Drive |
| Voltage Rating | 230 V, 208-240 V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4888567 |
|---|---|
| MPN | HVX025A1-2A1N1B4B5D3 |
| UPC/EAN | 782116217120 |


