Eaton HT8JNH3A
SKU: CS4887004MPN: HT8JNH3AUPC/EAN: 782113682891
Eaton HT800 pushbutton






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton HT800 pushbutton, 30.5 mm, Watertight/Oiltight-HT800, Selector switch unit, NEMA 3, 3R, 4, 4X, 12 and 13, Non-illuminated, Two-position, Maintained, momentary, Black actuator, Knob, Chrome bezel
Attributes
| Actuator | Knob |
| Actuator Color | Black |
| Bezel | Chrome |
| Cam Code | Cam 3A |
| Enclosure | NEMA 3R NEMA 13 NEMA 4X NEMA 3 NEMA 4 NEMA 12 |
| Illumination | Non-illuminated |
| Number Of Positions | 2 |
| Operating Mode | Maintained, momentary |
| Product Category | Selector switch unit |
| Size | 30 mm |
| Type | 30.5 mm, Watertight/Oiltight-HT800 |
Specifications
| SKU | CS4887004 |
|---|---|
| MPN | HT8JNH3A |
| UPC/EAN | 782113682891 |


