Eaton HMDL3400V
SKU: CS4883193MPN: HMDL3400VAlternate Part #: 84E1579UPC/EAN: 782114984468
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, MDL-frame, HMDL, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 400A, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | HMDL |
| Frame | MDL |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
Specifications
| SKU | CS4883193 |
|---|---|
| MPN | HMDL3400V |
| Alternate Part # | 84E1579 |
| UPC/EAN | 782114984468 |


