Eaton HMDL2800WK
SKU: CS4883189MPN: HMDL2800WKAlternate Part #: 4203B96G04UPC/EAN: 782114415467
Eaton Series C molded case switch
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series C molded case switch, MDL-frame, HMDL, Molded case switch, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Two-pole, 800A, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Molded case switch |
| Circuit Breaker Type | HMDL |
| Frame | MDL |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |