Eaton HMCP007C0L
SKU: CS4882564MPN: HMCP007C0LAlternate Part #: 6601C86G22UPC/EAN: 786679032657
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector

$1,181.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector, Special low magnetic, 7 A, Three-pole, Frame J-K, 21-70 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, Line and load, Non-aluminum
Attributes
| Amperage Rating | 7 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 21-70 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Non-aluminum |
| Terminals | Line and load |
| Type | Special low magnetic |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4882564 |
|---|---|
| MPN | HMCP007C0L |
| Alternate Part # | 6601C86G22 |
| UPC/EAN | 786679032657 |
