Eaton HMCP007C0CA10M01
SKU: CS4882551MPN: HMCP007C0CA10M01Alternate Part #: SPECIAL738UPC/EAN: 786679117712
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector

$2,070.71
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector, Motor circuit protector, 7 A, Three-pole, 600 V, 250 Vdc, Frame J-K, 21-70 A, Series C, Non-aluminum terminals, English thread base
Attributes
| Amperage Rating | 7 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 21-70 A |
| Mounting Hardware | English thread base |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Non-aluminum terminals |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Rating | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4882551 |
|---|---|
| MPN | HMCP007C0CA10M01 |
| Alternate Part # | SPECIAL738 |
| UPC/EAN | 786679117712 |

