Eaton HMCPE100T3CWZ3
SKU: CS4882430MPN: HMCPE100T3CWZ3UPC/EAN: 786689054342
Eaton Series G motor protection circuit breaker




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series G, EG-frame Motor Circuit Protector, Three-pole, 480V, 600Y/347V maximum, Aluminum line and load terminals, Adjustable trip, 100A, 500-1500A magnetic trip,
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Magnetic Trip Range | 500-1500A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Adjustable |
| Voltage Max | 480 Vac, 600Y/347V |
| Voltage Max Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4882430 |
|---|---|
| MPN | HMCPE100T3CWZ3 |
| UPC/EAN | 786689054342 |




