Eaton HJW4160V
SKU: CS4881851MPN: HJW4160VUPC/EAN: 786685389646
Eaton Series C complete molded case circuit breaker

$16,925.26
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, J-frame, HJW, Complete breaker, Thermal-magnetic trip type, Four-pole, 160A, 600 Vac, 250 Vdc, 70 kAIC, Line and load, 50°C
Attributes
| Amperage Rating | 160 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | HJW |
| Frame | J |
| Interrupt Rating | 70 kAIC |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4881851 |
|---|---|
| MPN | HJW4160V |
| UPC/EAN | 786685389646 |
