Eaton HFW41200VL
SKU: CS4881671MPN: HFW41200VLUPC/EAN: 786685397641
Eaton Series C complete molded case circuit breaker

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-Frame, HFW, Complete breaker, Adjustable thermal, fixed magnetic trip type, Four-pole, 200A, 690 Vac, 70 kAIC at 415 Vac, Line and load, 50°C, 0% protected neutral pole
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | HFW |
| Frame | F |
| Interrupt Rating | 70 kAIC at 415 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 0% protected neutral pole |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Adjustable thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 690 V AC |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4881671 |
|---|---|
| MPN | HFW41200VL |
| UPC/EAN | 786685397641 |
