Eaton HFD3150S21
SKU: CS4881405MPN: HFD3150S21UPC/EAN: 782113533896
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, HFD, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, Load side, 48-127 Vac or 48-60 Vdc same side w/ right pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac 100 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 48-127 Vac or 48-60 Vdc right pigtail same side |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |