Eaton HFD3125LU16
SKU: CS4881356MPN: HFD3125LU16UPC/EAN: 786685246161
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, HFD, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 125A, 600 Vac, 250 Vdc, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, Line and load, 48-60 Vac same side left terminal, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac 100 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Undervoltage Release | 48-60 Vac same side left terminal |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |