Eaton HFD3110BP10
SKU: CS4881328MPN: HFD3110BP10Alternate Part #: 6604C37G18UPC/EAN: 786685021058
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, HFD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 110A, 600 Vac, 250 Vdc, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, Load side, 50/60 Hz, 10
Attributes
| Amperage Rating | 110 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Quantity | 3.0000 |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |