Eaton HFDDC3100LA1301S0201
SKU: CS4880736MPN: HFDDC3100LA1301S0201Alternate Part #: SPECIAL961UPC/EAN: 782116326686
Eaton PV Guard / Solar complete molded case circuit breaker





$4,821.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C DC/PvGard complete molded case circuit breaker, F-frame, HFD, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 42 kAIC at 600 Vac, 2A-2B rear w/36 in right pigtail, 12-24 Vac/dc rear w/ 36 in left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Auxiliary Switch | 2A-2B rear with 36 in right pigtail |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | HFD |
| Class | Vdc |
| Frame | F |
| Interrupt Rating | 42 kAIC at 600 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Shunt Trip | 12-24 Vac/dc left pigtail rear with 36 in leads |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4880736 |
|---|---|
| MPN | HFDDC3100LA1301S0201 |
| Alternate Part # | SPECIAL961 |
| UPC/EAN | 782116326686 |




