Eaton HBAX1060
SKU: CS4880470MPN: HBAX1060Alternate Part #: 8699C91G10UPC/EAN: 786679152720
Eaton HBAX thermal magnetic circuit breaker





$230.57
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton HBAX thermal magnetic circuit breaker,Quicklag industrial thermal-magnetic circuit breaker,15 A,42 kAIC,Two-pole,120/240 V,Non-Interchangeable,Q7,HBAX
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Circuit Breaker Type | HBAX |
| Interrupt Rating | 42 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Quantity | 17.0000 |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Quicklag industrial thermal-magnetic circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4880470 |
|---|---|
| MPN | HBAX1060 |
| Alternate Part # | 8699C91G10 |
| UPC/EAN | 786679152720 |







