Eaton G48M28T1216
SKU: CS4880445MPN: G48M28T1216Alternate Part #: G12DA004UPC/EAN: 786680175145
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$13,024.36
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR943, 60 Hz, 112.5 kVA , Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, 112.5 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac, WS60, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 112.50 kVA |
| Material | Al windings |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 20 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 112.5 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | MMT |
| Weathershield | WS60 |
Specifications
| SKU | CS4880445 |
|---|---|
| MPN | G48M28T1216 |
| Alternate Part # | G12DA004 |
| UPC/EAN | 786680175145 |
