Eaton GRC316T32WP01
SKU: CS4880224MPN: GRC316T32WP01Alternate Part #: 1485D01G75UPC/EAN: 782116908769
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker




$42,255.18
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker, RG-frame, GR, Complete breaker, Digitrip 310 RMS, Electronic LSI trip type, Three-pole, 1600A, 600 Vac, 100 kAIC at 415 Vac, Without terminals, 1600A rating plug
Attributes
| Amperage Rating | 1600 A |
| Circuit Breaker Type | GR |
| Frame | RG |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 415 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Permanent Current | 1600A rating plug |
| Rating Plug | 1600A fixed |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4880224 |
|---|---|
| MPN | GRC316T32WP01 |
| Alternate Part # | 1485D01G75 |
| UPC/EAN | 782116908769 |


