Eaton GLS3250FAM
SKU: CS4880126MPN: GLS3250FAMUPC/EAN: 782116907694
Product Details
Series G LG-frame molded case circuit breaker, GLS type, 250A, 25 kAIC at 600V, 50 kAIC at 480V, 45 kAIC at 415V, 85 kAIC at 240V, Three-pole, Metric end caps, Fixed thermal, adjustable magnetic trip
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame | LG |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 600 Vac 85 kAIC at 240 Vac 45 kAIC at 415 Vac 50 kAIC at 480 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Line and load end caps |
| Trip Type | Fixed thermal, adjustable magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac |