Eaton GLH8250AAM
SKU: CS4880096MPN: GLH8250AAMUPC/EAN: 782116908554
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Series G LG-frame molded case circuit breaker, GLH type, 250A, 35 kAIC at 600V, 65 kAIC at 480V, 70 kAIC at 415V, 100 kAIC at 240V, 0-60% protected, Four-pole, Metric end caps, Adjustable, Thermal-magnetic trip
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GL |
| Frame | LG |
| Interrupt Rating | 70 kAIC at 415 Vac 65 kAIC at 480 Vac 35 kAIC at 600 Vac 100 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 0-60% adjustable protected neutral pole |
| Terminals | Line and load end caps |
| Trip Type | Adjustable thermal, adjustable magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac |