Eaton GJE425032M
SKU: CS4879727MPN: GJE425032MAlternate Part #: 69D2831G08UPC/EAN: 786685000879
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Series G JG-frame molded case circuit breaker, GJE type, 250A, 18 kAIC at 600V, 25 kAIC at 480,415V, 65 kAIC at 240V, Metric end cap imperial hardware, 310 LSI electronic trip
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GJ |
| Frame | JG |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 600 Vac 25 kAIC at 415/480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Protection | 0% protected neutral pole |
| Terminals | Line and load end caps |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |