Eaton GHC1020DV
SKU: CS4879532MPN: GHC1020DVUPC/EAN: 786685754468
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$175.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, G-frame, GHC, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Single-pole, 20A, 277 Vac, 125 Vdc, 14 kAIC at 277 Vac, Line and load, 50°C, 50/60 Hz, Ring type, Ring type
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GHC |
| Frame | G |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 277 Vac |
| Line | Ring type |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Prod Load | Ring type |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Thermal-magnetic circuit breakers |
| Voltage Rating | 277 Vac, 125 Vdc |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4879532 |
|---|---|
| MPN | GHC1020DV |
| UPC/EAN | 786685754468 |
