Eaton GHB2020V
SKU: CS4879390MPN: GHB2020VUPC/EAN: 782114991008
Eaton Series C complete molded case circuit breaker

$568.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, G-frame, GHB, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Two-pole, 20A, 480Y/277 Vac, 125/250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480Y/277 Vac, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GHB |
| Frame | G |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480Y/277 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Molded case circuit breaker |
| Voltage Rating | 480Y/277 Vac, 125/250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4879390 |
|---|---|
| MPN | GHB2020V |
| UPC/EAN | 782114991008 |
