Eaton GD3060S1
SKU: CS4878823MPN: GD3060S1UPC/EAN: 782116122264
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$2,214.33
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, G-frame, GD, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 60A, 480 Vac, 125/250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 22 kAIC at 480 Vac, 120 Vac rear with left pigtail, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GD |
| Frame | G |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 22 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 120V three-pole left |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 480 Vac, 125/250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4878823 |
|---|---|
| MPN | GD3060S1 |
| UPC/EAN | 782116122264 |








