Eaton GD3015DA3S114
SKU: CS4878748MPN: GD3015DA3S114UPC/EAN: 782116046881
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$2,717.22
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, G-frame, GD, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 15A, 480 Vac, 125/250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 22 kAIC at 480 Vac, 120 Vac rear w/ left pigtail, Ring type
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B with right pigtail |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GD |
| Frame | G |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 22 kAIC at 480 Vac |
| Line | Ring type |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Prod Load | Ring type |
| Rating Plug | Binding head screws and clamps |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 120V three-pole left with 36 in leads |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 480 Vac, 125/250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4878748 |
|---|---|
| MPN | GD3015DA3S114 |
| UPC/EAN | 782116046881 |









