Eaton FW3160JVL
SKU: CS4878287MPN: FW3160JVLUPC/EAN: 786685397344
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$9,074.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FW, Adjustable thermal, adjustable magnetic trip, Three-pole, 160A, 690 Vac, 40 kAIC at 415 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 25 kAIC at 600 Vac, Line and load, 50°C, Feed-thru
Attributes
| Amperage Rating | 160 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FW |
| Connection | Feed-through |
| Frame | F |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 40 kAIC at 415 Vac 25 kAIC at 600 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Adjustable thermal, adjustable magnetic |
| Voltage Rating | 690 V AC |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4878287 |
|---|---|
| MPN | FW3160JVL |
| UPC/EAN | 786685397344 |
