Eaton FWF4100KL
SKU: CS4878231MPN: FWF4100KLAlternate Part #: 6629C95G08UPC/EAN: 786679010051
Eaton Series C molded case switch
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C molded case switch, F-frame, FWF, Molded case switch, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Four-pole, 100A, 690 Vac, 40 kAIC at 415 Vac, Line and load
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Molded case switch |
| Circuit Breaker Type | FWF |
| Frame | F |
| Interrupt Rating | 40 kAIC at 415 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | High magnetic molded case switch |
| Voltage Rating | 690 V AC |