Eaton FWF2225VL
SKU: CS4878148MPN: FWF2225VLUPC/EAN: 786685388564
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FWF, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Two-pole, 225A, 690 Vac, 40 kAIC at 415 Vac, Line and load, 50°C
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FWF |
| Frame | F |
| Interrupt Rating | 40 kAIC at 415 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 690 V AC |