Eaton FWC3125JVH01
SKU: CS4878081MPN: FWC3125JVH01Alternate Part #: 6604C53G21UPC/EAN: 782116934485
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$13,644.54
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FWC, Complete breaker, Adjustable thermal, adjustable magnetic trip type, Three-pole, 125A, 690 Vac, 100 kAIC at 415 Vac, Load side, 50°C, Feed-thru, 400 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FWC |
| Connection | Feed-through |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 400 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 415 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Adjustable thermal, adjustable magnetic |
| Voltage Rating | 690 V AC |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4878081 |
|---|---|
| MPN | FWC3125JVH01 |
| Alternate Part # | 6604C53G21 |
| UPC/EAN | 782116934485 |
