Eaton FWC3080JVL
SKU: CS4878073MPN: FWC3080JVLAlternate Part #: 6628C94G19UPC/EAN: 782116010370
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$5,365.07
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FWC, Complete breaker, Adjustable thermal, adjustable magnetic trip type, Three-pole, 80A, 690 Vac, 100 kAIC at 415 Vac, Line and load, 50°C, Feed-thru
Attributes
| Amperage Rating | 80 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FWC |
| Connection | Feed-through |
| Frame | F |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 415 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Adjustable thermal, adjustable magnetic |
| Voltage Rating | 690 V AC |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4878073 |
|---|---|
| MPN | FWC3080JVL |
| Alternate Part # | 6628C94G19 |
| UPC/EAN | 782116010370 |
