Eaton FWCF3125VL
SKU: CS4878041MPN: FWCF3125VLAlternate Part #: 6628C91G21UPC/EAN: 782113950259
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FWCF, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 125A, 690 Vac, 100 kAIC at 415 Vac, Line and load, 50°C, Feed-thru
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FWCF |
| Connection | Feed-through |
| Frame | F |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 415 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 690 V AC |