Eaton FD3200VA01U21
SKU: CS4876748MPN: FD3200VA01U21UPC/EAN: 782116046348
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FD, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 200A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Load side, 1A-1B same side w/left pigtail, 50°C
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B same side with left pigtail |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Undervoltage Release | 208-240 Vac same side with left pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4876748 |
|---|---|
| MPN | FD3200VA01U21 |
| UPC/EAN | 782116046348 |





