Eaton FD3150LU14
SKU: CS4876693MPN: FD3150LU14UPC/EAN: 786679017951
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FD, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Line and load, 48-60 Vac rear w/ left pigtail, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Undervoltage Release | 48-60 Vac rear with left pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |