Eaton FD3125LSA06S02
SKU: CS4876619MPN: FD3125LSA06S02UPC/EAN: 786679194294
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FD, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 125A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Stainless steel, 12-24 Vac/dc rear w/ left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B rear with right pigtail |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 12-24 Vac/dc rear with left pigtail shunt |
| Terminal Material | Stainless steel |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |