Eaton FD2150LF01V4
SKU: CS4876423MPN: FD2150LF01V4UPC/EAN: 782116057696
Eaton Series C complete molded case circuit breaker






$5,751.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FD, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Two-pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Line and load, Freeze tested, 80°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Calibration | 80°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Special Features | Freeze tested |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Series C |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4876423 |
|---|---|
| MPN | FD2150LF01V4 |
| UPC/EAN | 782116057696 |



