Eaton FDC3150VWS02
SKU: CS4875848MPN: FDC3150VWS02UPC/EAN: 786685128375
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDC, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, No term., 12-24 Vac/dc rear w/ left pigtail, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Calibration | 50°C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 12-24 Vac/dc rear with left pigtail shunt |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |